Zarządzanie zmianą
Prawie 100 lat temu Woodrow Wilson podsumował swoje doświadczenia reformatorskie w stwierdzeniu cyt.” Jeśli chcesz mieć wrogów, spróbuj coś zmieniać”. Ile osób dziś ma podobne wrażenia? Ale nie musi tak być…
Jak osiągnąć sukces we wdrażaniu zmian na poziomie indywidualnym i organizacyjnym?
Na to pytanie opowiada firma Prosci ® – jest to amerykańska wiodąca firma badawczo-doradcza działająca w tematyce Change Management założona w 1994 roku przez konsultantów – praktyków prowadzących projekty zmian w firmach z listy Fortune. Stworzone przez nich innowacyjne modele ( w tym model ADKAR) i procesy zarządzania zmianą pomagają budować kompetencje w zarządzaniu zmianą na wszystkich szczeblach organizacji.
Maria Wolińska uzyskała w USA w 2008 roku certyfikat Prosci ® Change Management Manager . Od tej pory prowadzi w Polsce projekty zmian, warsztaty i szkolenia odpowiadając na pytanie jak zwiększyć szanse na osiągnięcie we właściwym czasie oczekiwanych rezultatów biznesowych wprowadzanej transformacji. Jej kilkunastoletnie doświadczenie pracy w korporacjach na wysokich stanowiskach zarządczych w powiązaniu z ugruntowaną wiedzą psychologiczną stanowi cenne wsparcie dla współpracujących z nią organizacji.
Ustrukturyzowane zarządzanie ludzką stroną zmian jest wymieniane jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na sukces każdego realizowanego projektu. Zmiana organizacyjna jest możliwa tylko wtedy, jeśli dokona się także na poziomie każdego pracownika. Jego opór jest naturalną reakcją emocjonalną , którą na szczęście można zarządzać. Istnieją lepsze i bardziej skuteczne metody radzenia sobie z oporem niż ciągle popularna, ale długofalowo nieskuteczna, technika wdrażania nowego „ogniem i mieczem”.
Prosci’s Project Change Triangle (PCT) assessment
Powyżej przedstawiony Model Prosci ® – Trójkąt Ewaluacji Zmiany ocenia trzy kluczowe elementy zmiany:
1. Zarządzanie projektowe
2. Zarządzanie zmianą – zarządzanie ludzką stroną zmian w zaplanowany i dobrze przemyślany sposób.
3. Funkcjonowanie sponsora w zmianie ( oczekiwany poziom umiejętności przywódczych i widocznej obecności w projekcie)